Produkcia odpadu rastie závratným spôsobom v celej Európe a Slovensko nie je v tomto žiadnou výnimkou. Predpovede hovoria, že do roku 2035 bude množstvo vyprodukovaného odpadu v SR každým rokom výrazne stúpať.
V roku 2019 vyprodukoval jeden Slovák 435 kg odpadu, ale predpoklad pre rok 2035 hovorí o produkcií 580 kg odpadu na jedného občana. Dôvodom pre takýto nárast je každoročne sa zvyšujúca spotreba domácností, nakoľko každý zakúpený tovar, či mnoho služieb sú výdatným zdrojom nového odpadu.
Každý vyprodukovaný odpad je potrebné vyzbierať, odviesť a následne buď uložiť na skládku odpadov, alebo termicky zneškodniť v spaľovni odpadov. Vzhľadom na neustále sa zvyšujúce množstvo odpadu rastú aj náklady na jeho vyzbieranie, prepravu, či uloženie, ktoré na svojej peňaženke pocíti každý z nás. Platí totiž, že čím viac odpadu pribudne na skládke odpadu, tým väčšia finančná záťaž pre občana.
Východiskom z tejto situácie je zvýšenie triedenia komunálnych odpadov, predovšetkým papiera, skla, plastov, kovov, kompozitov, ale aj elektroodpadu, batérií, či biologického odpadu, pretože len od toho závisí, koľko zaplatia občania obce za uloženie komunálnych odpadov na skládke odpadov. Dnes je výška poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov uvedená v nariadení vlády SR č. 330/2018 Z.z.
Čím vyššiu úroveň vytriedenia komunálneho odpadu dosiahne obec, tým zaplatí nižší poplatok (Tabuľka č.1)